Var inte tanken att få in referenser från så många olika filmer som möjligt? Jag hittar ingen (om intE shaun är från Shaun of the Dead).
Men okej, jag skulle se filmen... 
Suck

Okej, här kommer facit då:
George A. Campbell sitter med sina vänner Shaun, Ben och deras flickvänner i en stuga ute i skogen. Vad de inte vet är att stugan ligger på grunden till ett uråldrigt shoppingcenter. Nere i källaren hittar Ben och Campbell shoppingcentrets gamla bokföringar. De börjar läsa högt ur dem utan att veta att de just väckt de döda till liv. Nu är shoppingcentrets avlidna kunder ute efter dem och de måste slåss för sitt liv för att överleva natten.
George A. Campbell är en blandning av George A. Romero och Bruce Campbell. Romero definierade zombie-genren med sina dead-filmer, Campbell är en av världens största kult-skådisar, efter rollen som Ash i Evil Dead-filmerna. Shaun är från Shaun of the Dead, ja. Ben är namnet på huvudpersonen i Dawn of the Dead. Ett gäng i en stuga ute i skogen är från Evil Dead eller vilken B-rulle du vill. Shoppingcentret är ifrån Dawn of the Dead. De gamla bokföringarna i källaren skulle föreställa the Necronomicon eller nån annan sorts gammal magisk skrift. Fair enough?
Edit: Hofling!
Edited by Snälle Hulken, 16 August 2007 - 16:35.