Jump to content

Davydov

Member Since 30 Nov 2004 - 00:53
Offline Last Active Mar 09 2005 03:43

Posts I've Made

In Topic: Farscape

28 December 2004 - 08:19

En titt på dom två första säsongerna, räcker inte. Man måste se dem i alla fall 2ggr, men efter det är man fast.

Måste sedan säga emot dig Forever Xena, enligt mitt tycke är den lille snubben seriens härligaste figur.

Har sett varenda avsnitt + miniserien, och serien blir bara bättre och bättre. Och den är värd varenda öre (£).

<{POST_SNAPBACK}>


Måste säga där Mollari att jag blev fast efter det första avsnittet, jag tyckte direkt att det var en suverän serie och nu har jag visserligen sett igenom hela serien 2 gånger plus att jag sett peacekeeper wars som för övrigt var en suverän miniserie men det gör ju bara att man blir mer fast :lol:

Nu hoppas jag bara ett de får möjlighet att visa säsong 5 som de har manus för och som var planerat från början eller att de som Jim henson sa: starta upp serien på nytt. Jag råder i varje fall alla Farscape Fans att stödja serien på alla möjliga sätt, en bra start kan ju vara att gå in på www.imdb.com och ranka miniserien högt så kanske de "Höga Gubbarna" på scifi-channel höjer på ögonbrynen och låter serien fortsätta.

Den bar ju praktiskt taget upp hela Scifi-channel när det gick dåligt för dom.

In Topic: Farscape

01 December 2004 - 23:17

Jo , Chrichtons oneliners er jätte roliga :lol:

Gillar Chrichton i det svdnittet ( minns inte vad det hetar ) vart all i crewen hållar på att bli galna :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Jo det ansnittet är bra, och det beror väl på att hans sinnen är svagare än de andras har jag för mig. 1 - 0 crichton :thumbsup: :thumbsup:

In Topic: Farscape

01 December 2004 - 02:24

Okay fint :)

Ser också fram emot att få sett Peacekeeper Wars :)

Jag hoppas det blir billigare med Farscape snart , vill helst ha mina favo serier på " rigtig " dvd :)

Hoppas snart jag får lite ensam tid :lol det var så länge sedan jag sett Farscape att jag känner jag måste få se den från början igen :)

Vem er din favorit karaktär ?

jag gillar Aeryn . Zhaan , avskyr Rygel :lol:

<{POST_SNAPBACK}>


Mina fovoriter är helt klart Crichton Och Aeryn jag gillar spelet mellan dom, speciellt det att de är kära i varandra ena stunden och i luven på varandra den andra :D

sen är det ju klart att samspelet mellan crichton och alla de övriga i bessättningen är kanon också, speciellt det där med att crichton är en lägre stående varelse än dom men att han hela tiden bevisar motsatsen så till den grad att han ibland till och med överglänser de andra :thumbsup:

In Topic: Farscape

30 November 2004 - 20:41

Välkommen Davydov :)

Jag får be dig vara mindre aggressiv och inte " attackera" andra medlemmer här för att de inte delar din uppfattning.

Och det hjälper inte att anklaga andra medlemmer för "att inte förstå nått", isf er det bättre att förklare det i stället för att vara aggressiv.

men bortsett från det er Farscape också en av mine favo shows fast jag bara sett första säsong och halva andra.

Deter så dyrt atthandla Farscape DVDs :(

<{POST_SNAPBACK}>


Det var inte min mening att attackera nån bara att förklara det uppenbara, har man sett så många avsitt av serien så borde man ha en uppfattning om vad den handlar om.

Om det uppfattades som aggressivt så ber jag ödmjukast om ursäkt, kan ha en tendens till lite för gåpåig framtoning ibland.

personligen tog det mig 3 veckor att se igenom hela serien eftersom den liksom suger tag i en :)
synd bara att man fick vänta så länge innan The Peacekeeper wars kom ut, jag fick vänta ca: 2.5 år innan den kom men det var värt väntan.

Till slut ett tips eftersom du tycker att det är dyrt att köpa serien, passa på att ladda hem serien från nätet innan det blir olagligt även här i Sverige.

In Topic: Farscape

30 November 2004 - 01:07

Hmmm... verkar vara ett märkligt sammanträffande att det är flera på detta forum som börjat se denna udda science-fiction serie samtidigt. Själv har jag hunnit till mitten av tredje säsongen och måste säga att jag inte är speciellt imponerad. Serien ska ha eloge för välgjorda datoreffekter och sina försök till kontunitet (något som jag efterlyser i alla TV-serier, för vad är annars vitsen med att följa dem?). Men frågan som ständigt återkommer till mig är; vad handlar Farscape egentligen om? Sökandet efter maskhålsteknologin verkar ju vara ett försök till en röd tråd, men i övrigt handlar var och var annat avsnitt om att det blivit något mystiskt fel på rymdskeppet Moya eller någon av huvudpersonernas huvuden. På seriens övriga pluskonton kan jag ju tycka att de lyckas väl med att avglorifiera sci-fi-genren och visa att även huvudpersoner i en serie kan vara egoistiska, och rent av elaka när tillfällen ges. Trots fördelarna, lyckas inte serien engagera mig nämvärt, ytterst få avsnitt stannar kvar i långtidsminnet och ingen av huvudkaraktärerna väcker någon känsligmässig koppling hos mig när de dör (då de i de flesta fall ändå kommer tillbaka). Jag ska genomlida alla avsnitt, men det lär dröja läääänge innnan jag ser om serien, som jag nu förstår varför den lades ner.

<{POST_SNAPBACK}>

Om du överhuvudtaget har sett det första avsnittet av denna för övrigt enastående scifi serie så fattar du att den på det hela taget handlar om att crichton vill ta sig hem.
genom maskhplstekniken så hoppas han att kunna göra just det, sen att de stöter på andra problem eftersom skeppet Moya och dess ursprungliga "Passagerare" är eller rättare sagt var ett fångskepp det måste väl vem som helst fatta, sen gör det ju inte saken bättre att crichton råkade kollidera med kreiss brors skepp när han kommer ut ur maskhålet på andra sidan universum i det första avsnittet.
Kreiss är för övrigt en kapten hos Peacekeepers om du av nåfon anledning inte har förstått det heller, hoppas att du begriper nu.