Jump to content

laban_luger

Member Since 24 Aug 2005 - 19:55
Offline Last Active Oct 23 2005 11:42

Posts I've Made

In Topic: Kraftverk 3714

23 October 2005 - 11:42

Håll i hatten, här kommer ytterligare en mycket trevlig recension! Från Film Fanaddict: http://www.shockingi...ealityshift_dvd

I övrigt håller jag på och klipper vår nästa långfilm "Déjà Vu", som visserligen saknar sci-fi-inslag, men som blir bra ändå... ;)

Dockland frågar om övriga produktioner finns att tillgå och några kortfilmer kan man faktiskt lägga vantarna på. Kolla vår hemsida www.flim.se

In Topic: Kraftverk 3714

15 September 2005 - 00:37

Tack för beröm av trailers och bilder!

Jag hoppas ni kommer gilla filmen också... Vi har jobbat hårt med den sen sommaren 2004 och lagt ner mycket själ och hjärta i den eftersom vi helt enkelt gillar film och särskilt udda och bra filmer :D Vi kommer inte tjäna några pengar på filmen, men har ändå flera nya på gång. Så jag hoppas det är ok om vi snackar lite om den här och på diverse forum... Vi hoppas inspirera till fler bra independent-filmer så det inte bara blir polisfilm för hela slanten. Det är fullt möjligt att göra bra genrefilm i Sverige också. Bara man ger sej fan på det och gör det på rätt sätt.

In Topic: Kraftverk 3714

27 August 2005 - 23:10

Idag har vi snabbt och effektivt gjort några kompletterande klipp för att snygga till det sista vi var lite missnöjda med i filmen. Fantastiskt att så här några få dagar innan dvdn går i tryck kunna göra sista-sekunden-korrigeringar... Nu är vi väldigt nöjda och ser fram emot släppet!

Jo, en hel del personer skulle nog kunna kalla vissa partier "flummiga" men allt är genomtänkt och hänger ihop. Det är mystiskt men inte obegripligt :) .

Personligen var jag nog ganska inspirerad av tidiga Lynch och Cronenberg, samt THX 1138 och kanske till och med Tarkovskijs Stalker. Inspirerad i stämning vill säga, själva utförandet hoppas vi är ganska eget.

In Topic: Kraftverk 3714

25 August 2005 - 01:12

Hej, regissören här. Jag ville bara hålla med Fred och säga att även jag är otroligt stolt över den här filmen! Vi har jobbat och donat så mycket med den att det är som ett litet, missbildat och schizofrent, men älskat, barn för oss!

Hoppas ni tycker om den lika mycket som vi gör!

Om de två planerade uppföljarna nånsin blir av kan jag inofficiellt utlova ännu mer sci-fi inslag. Och som Fredzilla säger, inte i form av rymdskepp eller så utan... ja, ni får se.

För övrigt var sci-fi inslaget med redan från början i mitt första treatment till manuset. Sen försvann det nog ett tag ungefär då Fred kom ombord. Sen återinförde vi en del av idéerna, men inte riktigt allt.

Med på dvdn följer kortfilmen Vi ska till havet, som kanske ger en antydan om vad som komma skall... I den ännu outgivna filmen Silent Dreams (visad på novemberfestivalen för ett antal år sen) finns det också en del element som hör ihop med "mytologin".

Så vi har en hel del mer i skjortärmen inför fortsättningen (om vi säljer bra vill säga, hint hint ;) )!