Jump to content

Dan-Arsel

Member Since 18 Oct 2005 - 21:51
Offline Last Active Oct 21 2005 11:50

Posts I've Made

In Topic: Bästa spel ni nå'nsin spelat?

21 October 2005 - 11:52

1. World of Warcraft (PC), Zelda (Ocarina of Time - N64).
2. Texas Hold'em (poker).

In Topic: Age of Empires nr 3

21 October 2005 - 10:08

Jag föredrar att vara franker eller britter, jag med. Speciellt när man kör mot andra slags kulturer, som azteker eller japsar. Sen tycker jag om att köra islands eller team islands, så att man hinner bygga upp en stor och skön armé. Då gör ju datorn (om man kör på högre svårighetsgrad) det med, så blir det maxade sammandrabbningar.

Angående Mythology så tycker jag att det var för mycket "baserat" på magi och förbannelser. Den med bästa "mana" var också den som vann.

In Topic: Age of Empires nr 3

19 October 2005 - 10:03

Jag funderar också på att köpa Hammer and Sickle, det verkar vara ett mycket bra spel med sköna intrigverk och komplotter. Tycker om världskrigsspel i bra anda, och jag har hört att detta ska vara väldigt bra.

Vad gäller Age of Empires III så ser jag verkligen fram emot det. Har i stort sett spelat sönder 2:an, och tröttnat nu det senaste året. Mythology var ingen höjdare, även om grafiken var skön. Tydligen så kommer 3:an att slå Mythologys grafikstruktur ganska stort, åtminstone att döma från bilder och annat på hemsidan.

Jag hoppas på bra och historiska campaigns, och helst att det inte blir för mycket skjutvapen (bara kanoner och katapulter). Funderar på om det vore bra om dem gick lite framåt i tiden, eller om dem ska köra samma stil som Age of Empires I, men med campaignkapaciteten och spelkänslan från 2:an.

In Topic: Wars eller Trek?

18 October 2005 - 23:03

Jag tycker World of Warcraft är bra. Jag fick inte se Star Wars för min mor, det var för mycket stridigheter i den. Men jag har hört att Star Träk är jättebra. Fast jag tycker de där klingon-gubbarna är läskiga. Så ibland vågar jag inte kolla.

In Topic: Dan-Arsels presentation

18 October 2005 - 22:27

För någon vecka sen blev jag uppringd av Blizzard Stockholm. Det är Stockholms del av företaget som gjort World of Warcraft - Blizzard. Jag vann deras medlemslotteri, så då fick jag en t-shirt och 6 månaders gratis prenumenation på World of Warcraft. Så jag är en ganska känd World of Warcraft-spelare. Snart får jag speltiden från World of Warcraft och t-shirten med World of Warcraft-tryck.