Finns det ingen här som anser att själva skådespelaren sätter stor betydelse? Tydligen inte.
Alla här tycks vara hjärntvättade för den nya generationen.
Posted 06 February 2009 - 01:15
Posted 06 February 2009 - 13:08
Posted 06 February 2009 - 16:22
Posted 06 February 2009 - 19:18
//Peak
* Sci-Fi Nytt * Sci-Fi Nytts Forum
"Woe to you, Oh Earth and Sea, for the Devil sends the
beast with wrath, because he knows the time is short...
Let him who hath understanding reckon the number of the
beast for it is a human number, its number is Six hundred and
sixty six."
Posted 22 February 2009 - 00:27
Posted 22 February 2009 - 00:54
Posted 22 February 2009 - 04:22
Posted 22 February 2009 - 04:35
Posted 22 February 2009 - 15:22
Posted 22 February 2009 - 17:55
Nu är det så att tråden heter "Åsa-Nisse 21" inte "Supertreck's Åsa-Nisse diskutionstråd" och du är inte ens skaparen av tråden så jag finner att jag har full rätt att säga vad jag tycker om filmen utan att känna mig tvungen att ge mig in på din diskution och komentera dina argument.Jag beklagar att du har svarat på ett inaktivt argument.
Nu är det karaktären i sig och nutidens kultur av samhälle som jag diskuterar
Posted 22 February 2009 - 19:34
Nu är det så att tråden heter "Åsa-Nisse 21" inte "Supertreck's Åsa-Nisse diskutionstråd" och du är inte ens skaparen av tråden så jag finner att jag har full rätt att säga vad jag tycker om filmen utan att känna mig tvungen att ge mig in på din diskution och komentera dina argument.Jag beklagar att du har svarat på ett inaktivt argument.
Nu är det karaktären i sig och nutidens kultur av samhälle som jag diskuterar
Posted 22 February 2009 - 19:54
Esseffennälg (pop.) - Skrivs egentligen SFN-älg och är en ytterst sällsynt ras av älg som enbart finns i vilt tillstånd på Sci-Fi Nytt.
Enstaka exemplar kan hittas också på Tv-land, men de brukar snabbt bli förvirrade och skynda sig tillbaka till Sci-Fi Nytt.
...och eftersom jag är karl kan jag inte multitaska och hålla två olika parallela universum i skallen samtidigt.
...jag förberedde mig på det värsta: dvs ett episkt prettodrama som Wylie och Synon antagligen skulle sucka nöjt över.
Posted 22 February 2009 - 19:58
Detta är en allmän tråd för den nya Åsa-Nisse filmen och jag komenterade filmen. Du därimot försökte tvinga mig att ge mig in i er diskution ang. Åsa-Nisse i modern tid. Jag har inte ens försökt starta en diskution så hur kan du antyda att jag försöker ta över tråden? Och hur rider jag på högre hästar bara för att jag skrev vad jag tyckte om filmen utan att komentera ditt inlägg? Det finns inget tvång i forumet att komentera andras inlägg eller ge sig in i diskutioner.Nu är det så att tråden heter "Åsa-Nisse 21" inte "Supertreck's Åsa-Nisse diskutionstråd" och du är inte ens skaparen av tråden så jag finner att jag har full rätt att säga vad jag tycker om filmen utan att känna mig tvungen att ge mig in på din diskution och komentera dina argument.Jag beklagar att du har svarat på ett inaktivt argument.
Nu är det karaktären i sig och nutidens kultur av samhälle som jag diskuterar
Och där räknas du också in. Tråden heter inte heller "Crusader's Åsa-Nisse diskussionstråd"
Vad får dig att tro att du kan rida på högre hästar än andra?
Jag vill inte ge mig in i er diskution för jag känner inget intresse i att diskutera ang. om Åsa-Nisse passar i modern tid. Punkt.Men väljer du att inte diskutera saken så (kan) det ju antyda att du saknar belägg
för det andra följande som jag istället inriktat mig på.
Kan det bero på att när jag postade vad jag tyckte om att de skulle göra en ny film så påpekade du att jag inte komenterade ditt inlägg och sedan säger du att mina argument är inaktiva för det är inte vad du diskuterar just nu och hänvisar till dina tidigare inlägg.Vad tillför du egentligen att framställa mig som att jag skulle bestämma över trådämnet?
Det verkar vara konstig fix som du fått för dig.
Posted 22 February 2009 - 20:34
Posted 22 February 2009 - 20:56
Posted 22 February 2009 - 23:45
Vaddå sista filmen? I så fall har jag inte uppfattat den som en Åsa-Nissefilm och uppfattat det som en annan person.
Finns det ingen här som anser att själva skådespelaren sätter stor betydelse? Tydligen inte.
Alla här tycks vara hjärntvättade för den nya generationen.
Dina åsikter i den här frågan verkar stämma mer eller mindre helt överns med mina. Trevligt![]()
John Elfström är Åsa-Nisse och utan honom att gestalta rollen är hela det här projektet dömt att misslyckas. Ingen annan skådespelare av idag har vare sig den yrkesmässiga skicklighet eller de fysiska attribut som krävs för att göra en trovärdig rollgestaltning av karaktären. Och hur mycket jag än beundrar Robert Gustavsson, både som komiker och som skådespelare, så kan jag knappt tänka mig någon svensk skådespelare som är mindre lämpad för att spela rollen som Klabarparen.
Sen hade det egentligen inte spelat så stor roll vilka skådespelare som ingått i filmen. Dagens tv och filmindustri har "utvecklats" till något så annorlunda och fjärran från den stolta och proffessionella bransch som den än gång var, att man under resans gång har förlorat förmågan att göra en film av Åsa-Nisses kaliber. Dagens filmskapare och skådespelarelit saknar den genuina "hantverksandan" som gör att man är kapabel att nå upp till 50-70-talets höga nivå.
Det är med andra ord omöjligt att göra en Åsa-Nisse-film värd namnet så som filmbranschen ser ut idag, sorligt nog. Svensk filmindustris glansdagar är över sen länge.
Posted 23 February 2009 - 00:32
HENRIK DORSIN ENTERPRISES
DORSIN ENTERPRISES
Maria sandels gränd 2
112 69 Stockholm
Tel. 08-669 95 30
Edited by Walker, 23 February 2009 - 00:33.
Posted 23 February 2009 - 01:59
Edited by Supertreck, 23 February 2009 - 02:10.
Posted 23 February 2009 - 16:25
Posted 23 February 2009 - 22:59
Jo visst. Men nu tycks det ju vara väldigt fåtal här som anser att John Elfström är skapt för den rollen
Tiden kanske är förbi med den starka skådespelar-mani?
Väldigt många på nätet har ju t.ex sagt att utan Arnold schwarzenegger så blir det ingen Terminator-film.
Han är som skapt för att vara robot. Är kanske den mani också över och idag kvittar det?
Men vad anser du hur kompatibel Åsa-Nisse blir i modern tid då väldigt mycket har förändras
med lagen och tillstånd och andra bagateller? I vilken tid hade man tänkt filmen ska utspela sig?
Edited by Trubaduren, 23 February 2009 - 23:03.
Posted 24 February 2009 - 14:17
Edited by Walker, 24 February 2009 - 14:18.
Posted 24 February 2009 - 14:28
Posted 24 February 2009 - 14:34
Posted 24 February 2009 - 15:02
Vad är det för mening med att starta upp en tråd om ett ämne om man inte är intresserad av att diskutera och ta del av andra människors åsikter?Men ett råd till er två; antingen så kontaktar ni Dorsin och framför era åsikter om detta projekt...eller så gör ni som de mer ortodoxa StarWars-fansen och vägrar acceptera några förändringar eller nya filmer förutom orginalen från 77-83 dvs ni blundar att det existerar en ny Åsa Nisse-film.
Posted 24 February 2009 - 15:10