Jump to content

Photo

En fråga om trådar


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Vicky

Vicky

    Lieutenant Junior Grade

  • Members
  • 63 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 December 2010 - 14:52

Hejsan!

Jag har som bekant börjat att titta på Battlestar Galactica för första gången och nu tänkte jag skriva lite om min upplevelse allteftersom min resa fortskrider. Nu har jag utvecklat ett eget och kanske lite annorlunda sätt att göra det på. Frågan är om det passar in i dom ordinarie trådarna som finns på serien, eller om jag kanske ska starta en egen tråd under avdelningen "Recensioner" istället. Man kan säga att det är upplagt lite som en recension, fast kanske inte som en regelrätt sådan som man annars kan finna under den avdelningen. Jag sammanfattar mer säsongen än att skriva om exakt alla avsnitt. Men det blir givetvis att jag går in lite mer på vissa avsnitt och struntar helt i en del andra.

Så var passar det bäst att jag skriver? Är det mer passande i dom redan befintliga trådarna eller ska jag starta en ny tråd under "Recensioner"? :)

#2 Peak

Peak

    Dear Leader

  • Admin
  • 11,184 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ludvika

Posted 30 December 2010 - 15:00

Jag tycker det är upp till dig.. :) Recensioner är just till för.. ja, recensioner. Nu brukar ju det mesta sådant hamna i avsnittstrådarna ändå, men det är ju rätt så naturligt när det finns en sådan. Men tycker du att det skulle passa bättre någon annanstans så är vi inte (ja, jag är iaf inte) sådär jättehård på att moderera.. ;) Bara det framgår vad det är för tråd och sånt.

//Peak
* Sci-Fi Nytt * Sci-Fi Nytts Forum

"Woe to you, Oh Earth and Sea, for the Devil sends the
beast with wrath, because he knows the time is short...
Let him who hath understanding reckon the number of the
beast for it is a human number, its number is Six hundred and
sixty six."


#3 Georgia

Georgia

    Synthare

  • SuperMod
  • 15,336 posts
  • Gender:Female
  • Location:Solna-Gävle
  • Interests:Depeche Mode
    Sci-Fi
    Fantasy

Posted 30 December 2010 - 23:19

Personlig åsikt :)
Bästa är om du håller dig till säsongstrådarna som redan finns, då kan du kommentera andras åsikter och andra kan kommentera dina åsikter (plus andras samtidigt).
:)
Even the stars look brighter tonight - Nothing's Impossible
If you believe in love at first sight - Nothing's Impossible
I still believe in love at first sight - Nothing's Impossible // Nothing's Impossible - Depeche Mode 2005

* Lyssnar på just nu * Delar med mig * Twitter * DinoRPG *
Forumets kak- tårt- & glass monster ;)
>>Årets Kvinnliga Medlem 2006, 2007 & 2008<< >>Årets Moderator 2007 & 2008<<
>>Årets Shoppingkompass (=Årets Garv) 2009<<

Esseffennälg (pop.) - Skrivs egentligen SFN-älg och är en ytterst sällsynt ras av älg som enbart finns i vilt tillstånd på Sci-Fi Nytt.
Enstaka exemplar kan hittas också på Tv-land, men de brukar snabbt bli förvirrade och skynda sig tillbaka till Sci-Fi Nytt.

...och eftersom jag är karl kan jag inte multitaska och hålla två olika parallela universum i skallen samtidigt.

...jag förberedde mig på det värsta: dvs ett episkt prettodrama som Wylie och Synon antagligen skulle sucka nöjt över.


#4 Synon

Synon

    Voff!

  • SuperMod
  • 7,770 posts
  • Gender:Female
  • Location:Stockholm

Posted 31 December 2010 - 01:48

Min personliga åsikt stämmer överens med Georgias. Särskilt när det gäller en så pass populär, i det här fallet, tv-serie. :)

Beviset för att intelligent liv finns i rymden är att de inte har kontaktat oss än.

Filmtipset | Live Long and Prosper





We are Apple. Lower your minds and surrender your wallets. We will add our biological and technological distinctiveness to you. Culture will adapt to service us. Resistance is futile.


#5 Fiskrens

Fiskrens

    Social kameleont

  • Moderator
  • 4,025 posts
  • Gender:Male
  • Location:En trevlig avskrädeshög utanför Stockholm (Bagis)
  • Interests:Fantasy, Familj, Rollspel, Sci-Fi, Karate, Film, Musik, Gitarrspelande i varierande ordning.

Posted 31 December 2010 - 11:11

Jag håller med Georgia och Synon, men om du känner att säsongstrådarna inte fungerar är det helt fritt att skapa en egen tråd, med eget format. Jag skulle dock inte lägga den i "Recensioner" utan i "TV-serier", för det är där jag skulle leta efter den först om jag senare inte skulle komma ihåg var den var.

Själv tycker jag att det är bättre att lägga trådar i forum för deras ämne än för deras format, så att säga (ungefär som med reklam/notiser för diverse hemsidor). Återigen en personlig åsikt :). Tänk om man kunde ha taggat/lablat forumtrådar som i Gmail...
"It's only called paranoia if you can't prove it" - William Gibson

"It's more the way it is now than it's ever been" - Dwight David Eisenhower

"Typisk otur, Krydolf! När det regnar flyglar har den fattige inga noter" - Don Martin

#6 Synon

Synon

    Voff!

  • SuperMod
  • 7,770 posts
  • Gender:Female
  • Location:Stockholm

Posted 31 December 2010 - 11:32

Fast i så fall är det väl bättre att lägga den under "Recensioner" för annars blir det väl smått förvirrande om den ligger under "TV-serier" där trådar redan finns? Återigen en personlig reflektion. :P

Hur som haver: Vicky, jag ser fram emot att få läsa vad du tycker om BSG som ligger mig varmt om hjärtat. :)

Beviset för att intelligent liv finns i rymden är att de inte har kontaktat oss än.

Filmtipset | Live Long and Prosper





We are Apple. Lower your minds and surrender your wallets. We will add our biological and technological distinctiveness to you. Culture will adapt to service us. Resistance is futile.


#7 Fiskrens

Fiskrens

    Social kameleont

  • Moderator
  • 4,025 posts
  • Gender:Male
  • Location:En trevlig avskrädeshög utanför Stockholm (Bagis)
  • Interests:Fantasy, Familj, Rollspel, Sci-Fi, Karate, Film, Musik, Gitarrspelande i varierande ordning.

Posted 31 December 2010 - 14:20

Fast i så fall är det väl bättre att lägga den under "Recensioner" för annars blir det väl smått förvirrande om den ligger under "TV-serier" där trådar redan finns? Återigen en personlig reflektion. :P

Oavsett var en annan tråd läggs riskerar det ju bli förvirrande med att det just är en annan tråd och att det kan bli dubbla diskussioner etc. Och jag tror att om jag nån gång ställer mig frågan "Var var nu den där fantastiska (;)) BSG-tråden som jag läste för ett tag sedan?" kommer jag att leta bland TV-serier och inte bland Recensioner (brukar begränsa mina sökningar till forum för att öka chansen att hitta nåt). En fördel till är att om det blir för krångligt med två trådar så får vi väl slå ihop dem, och det är lättare att göra om de ligger i samma forum. Detta var en ytterst überpersonlig åsikt - igen :P.

Du ser hur eniga vi är på det här forumet va, Vicky? Tror du får följa allmäktige Peaks råd: posta det var fan du vill! ;)

Edited by Fiskrens, 31 December 2010 - 14:21.

"It's only called paranoia if you can't prove it" - William Gibson

"It's more the way it is now than it's ever been" - Dwight David Eisenhower

"Typisk otur, Krydolf! När det regnar flyglar har den fattige inga noter" - Don Martin

#8 XC

XC

    «Thundermoose.»

  • Admin
  • 19,025 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Titta bakom dig...
  • Interests:TV, Film, Böcker, Science Fiction, Fantasy, Undvika soliga dagar, datorer, internet, retro teknoligi och din senaste post!

Posted 31 December 2010 - 14:49

Det råder f.ö. total anarki vad gäller BSG-trådarna så en tråd mer eller mindre om serien spelar ingen roll. :)

Jag ser inga problem med att recensera säsongerna eller skapa egna trådar - det enare har tex Peak själv gjort när han gjorde att försök att se Hercules och Xena i kronologisk ordning. Huvudsaken är isf att tråden har ett specifikt namn som man lätt urskiljer från de vanliga säsongstrådarna.

Det går givetvis utmärkt att skriva sammanfattade omdömen av hela säsonger även i säsongstrådarna.

fqq5BYam.jpg
 

Du skall inte lyssna på vad jag säger; du skall fatta vad jag menar.

 

»Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.« (Samuel Beckett)


#9 Vicky

Vicky

    Lieutenant Junior Grade

  • Members
  • 63 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 08 January 2011 - 14:51

Det var många olika bud kring det här med trådar. Jag får fundera lite mer på hur jag ska göra. Förhoppningsvis hittar jag något ställe på forumet där jag kan få plats med mina åsikter om serien.

Tack för feedback. :)