Detta sorterar naturligtvis bort de som nyligen börjat läsa serier och är i målgruppen mellan typ 13-21 eller nåt sånt
Lägger ni ner era pengar enbart på nya serier? eller köper ni begagnat hellre?
Är ni intresserade av serier? alltså på ett djupare kanske historiskt sätt eller i vissa karraktärer och grupper?
dvs steget längre än att läsa X-men för att det är en stunds underhållning(iofs så lär väl alla här vara det annars besöker man kanske inte denna forumdel).
Själv har jag ju återkommit till superhjälte serier (och i viss mån europeiska serier) för runt 5 år sen, före detta så läste jag enbart serier som underhållning men det var på 70-80talet utan internet iofs så möjlightererna att lätt ta del av utökat kunnade var inte så stort.
Sen är det möjligt att för att rättfärdiga sig själv att man blir mer historiskt intresserad av serier, jag menar det låter ju bättre
Visst läser jag för att jag roas av det ungefär som de vanliga böcker jag läser eller filmer jag ser, men jag söker mer efter information och kunnade när det gäller serier vilket jag inte gör om film eller böcker i någon större utstäckning.
Jag köper mest begagnat, så mycket jag har råd med, sedan mest trades eller liknade, jag köper även böcker om serier och böcker inehållandes reprints av gammla serier, som tom i delar kan vara ganska trista, jag läser dem ändå bara för att få reda på saker och veta vad jag snackar om, att få upplevt det själv på nåt sätt eftersom jag inte kunde vara med på 40 talet tex, speciellt DC serier.
Jag har en viss förmåga att snabbt kunna lära mig saker om ett ämne men tyvärr, när jag sedan tappar intresset så rinner informationen ut än fortare, så jag har haft andra intresse perioder i andra ämnen där jag lärt mig allt jag kommit över men som jag idag bara har grundkunskaper av kvar, låter skumt kanske men sån är jag.
Jag är inte samlare i någon större utsträckning, visst försöker jag komplettera serier men inte för nåt värdes skull utan mer för att ha allihop, det är väl att samla också men inte som de som sammlar efter skick och pris och håller rätt på första upplagan osv, kan jag få berättelsen på nåt sätt väljer jag det billigaste alternativet utan tanke på att first edition skulle vara värt mer om 3 år eller att det måste vara NM i plastficka som jag sen inte vågar röra.
Vill jag ha nåt som annars skulle kosta skjortan blir det reprints eller digitalt, jag plockatr inte fram stora pånboken.
Jag skäms inte längre över att jag läser serier, jag plågar inga ointresserade med utläggningar om mina intressen, jag har kommit över den delen av det hela.
Har lite tråkigt på fredagseftermiddagen om ni undrar
Och jag är 31 år gammal så jag ska inte läsa serier mer än möjligen i dgas och kvällstidningen enl. Svensk standard.
Edited by Agentum, 03 March 2006 - 15:10.





