Spermahund ska nosa fram våldtäktsmän
Knarkhundar, bombhundar och likhundar är nyttiga verktyg för polisen.
Nu finns Xena – Sveriges första spermahund.
Hon ska fälla våldtäktsmän.
Xena.
I ett år har Xena tränats för att lära sig känna igen doften av sperma. Idén föddes av spanaren Monica Johnzon vid Göteborgspolisen som lotsat runt våldtagna kvinnor på brottsplatser många gånger.
– Det händer att tjejerna är så chockade och förvirrade att de inte riktigt vet var övergreppet skedde. Och det är inte lätt att säga till en tekniker att han ska leta efter sperma på en yta stor som en halv handbollsplan, säger Monica Johnzon till tidningen Svensk Polis.
Säker på träningen
Nu ska Xena hjälpa polisen på traven. Ännu har hon inte gjort några fynd, men hon är säker på att hitta sperman på träningarna. Sperman hämtas från fertilitesavdelningen på Sahlgrenska universitetssjukhuset.
Det räcker med en liten mängd i ett skogsområde för att Xena ska reagera, trots att det kan vara ett svårt uppdrag.
– Sperma är väldigt känslig för väderlek och dofterna klingar av rätt snabbt, säger Xenas tränare Christer Lundqvist.
När Xena inte letar efter sperma söker hon efter brandfarliga vätskor på brandplatser.
Men med sommaren ökar sexualbrotten utomhus. Och då kan Xena få hjälpa till med sin första brottsutredning.
Av NATHALIE JOO nathalie.joo@expressen.se
--------------------------------------------------------------------------------
Publicerad: 2005-05-01 12:47
Uppdaterad: 2005-05-01 12:52
--------------------------------------------------------------------------------
Kort URL till denna sida: http://expressen.se/index.jsp?a=277776
Var chockad över namnvalet på hunden föst - men vafan...
Xena - På offrens sida sedan "The Gaunlet"







