"För knappt två veckor sedan hade science-fiction-dramat Threshold premiär på tv-kanalen CBS i USA och redan i höst visas serien i TV4 plus.
- Det är fantastiskt roligt att TV4 Plus för första gången kan ha förstavisningen av en ny amerikansk storserie. Och det är extra glädjande att vi kan erbjuda den så snabbt och börja visa den redan i höst, säger Margaretha Zachrisson, programchef för TV4 Plus.
Threshold, som startade i USA den 15 september, är namnet på den amerikanska regeringens krisplan som sätts i verket efter att flottan upptäcker en utomjordisk farkost mitt i Atlanten. Systemanalytikern dr Molly Anne Caffreys liv förändras drastiskt när Threshold aktiveras, hon får i uppdrag att handplocka det expertteam som ska arbeta med Threshold.
Dr Caffrey har endast sina rent teoretiska kunskaper att gå efter när hon nu ska undersöka fartyget och dess besättning och förbereda världen för en eventuell kris: en invasion från yttre rymden.
I rollerna ses bland andra Carla Gugino (Spy Kids, Sin City) som dr Molly Anne Caffrey och den Emmybelönade skådespelaren Charles S. Dutton (The Sopranos, The L Word) som J.T. Baylock, regeringens hårda och tuffa säkerhetsrådgivare."



This topic is locked




